Montaż ogrodzeń
Montaż ogrodzeń to jedna z oferowanych przez nas usług, dzięki której, zamawiając dowolne ogrodzenie, możesz skorzystać z kompleksowej obsługi. Dowiedz się więcej o tym, co możemy Ci zaproponować i jakie korzyści się z tym wiążą.
Jak przebiega u nas montaż ogrodzeń panelowych i innych?
Pierwszym etapem montażu ogrodzenia panelowego, podobnie jak każdego innego, jest oczyszczenie i wyrównanie terenu. Miejsce, w którym postawimy słupki i ewentualnie postawimy podmurówkę, musi być pozbawione roślinności i pozostałości korzeni, gruzu oraz kamieni, które mogą przeszkadzać w równym ustawieniu elementów płotu. Zniwelowanie nierówności gruntu, nawet jeśli nie są duże, jest konieczne, by uniknąć sytuacji, w której poszczególne części całej konstrukcji „nie zejdą się” ze sobą – w przypadku bramy może to skutecznie uniemożliwić jej otwarcie/zamknięcie. Ponadto ogrodzenie, którego część wisi nad ziemią, gdy inna dotyka gruntu, po prostu wygląda nieestetycznie.
Przy względnie płaskim terenie możemy samodzielnie równać teren, przenosząc ziemię z miejsc, gdzie jest jej więcej, tam gdzie jej brakuje. Jednak jeśli teren jest silnie pofałdowany, warto skorzystać z usług geodety, który posługując się tzw. niwelatorem, ustali nachylenie terenu i pomoże je uregulować. Może się okazać, że nie unikniemy konieczności nawiezienia ziemi.
Mierzymy i planujemy, czyli ustalamy ostateczny kształt ogrodzenia
Gdy teren jest uregulowany, a nierówności zniwelowane, przystępujemy do pomiarów i zaplanowania ostatecznego rozmieszczenia poszczególnych elementów ogrodzenia. Zaczynamy od umiejscowienia wsporników początkowych i narożnych – należy z aptekarską precyzją wykonać tę czynność, ponieważ są to te części konstrukcji, których nie będziemy mogli już przesunąć. Jeśli ogrodzenie frontowe również będzie stawiane z paneli, montaż całości najlepiej rozpocząć od założenia bramy i/lub furtki.
Następnie mierzymy odległość pomiędzy ustawionymi słupkami – zaczynając od ich osi. Otrzymane długości dzielimy przez długość przęsła, uwzględniając słupki i dystanse na obejmach. Pamiętajmy, że wsporniki – jeśli mają przekrój prostokąta – ustawia się węższym bokiem do frontu.
Bardzo rzadko zdarza się, aby na odcinku pomiędzy słupkami udało się zmieścić wszystkie panele w pełnym wymiarze. Najczęściej ostatni trzeba przycinać i jeżeli nie jest wyraźnie krótszy od pozostałych, można na tym poprzestać. Jeśli jednak różnica jest znacząca, jeden wąski panel nie będzie dobrze wyglądać. Trzeba zagęścić rozstawienie wsporników i skrócić nie jeden, lecz 2, 3, a nawet więcej przęseł tak, aby optycznie „zgubić” nierówność.
Kopiemy dołki i ustawiamy słupki
W przypadku betonowego fundamentu słupki należy przykręcić do podłoża. Są one wyposażone w metalowe stopy z otworami, które umożliwiają ich przytwierdzenie, za pomocą kotew. Jeśli zamówiliśmy ogrodzenie z punktowym betonowaniem słupków, z podmurówką prefabrykowaną lub bez niej, montaż rozpoczynamy od wykopania dołków. Najmniejszą, zalecaną przez producentów, głębokością dołka jest 60 cm, najlepiej jednak kopać poniżej strefy przemarzania gruntu (w Polsce od 80 do 120 cm, w zależności od regionu).
Gdy dołki są gotowe, umieszczamy w nich wsporniki – pamiętając, że muszą się one znajdować dokładnie w środku otworu – a następnie zalewamy betonem (najlepiej półsuchym, zamówionym z betoniarni) i podpieramy. Szczególną uwagę zwracamy na zachowanie pionu, poziomu i jednakowej wysokości słupków – gdy beton zwiąże, nie będzie już szans na bezinwazyjne poprawki. Do tego celu niezbędna będzie poziomica, przyda się także sznurek rozpięty pomiędzy wspornikami. Generalnie słupki poziomujemy do górnej krawędzi ogrodzenia, nie do gruntu.
Mocujemy panele do słupków
Po wyschnięciu i związaniu betonu, którym zalane są słupki, możemy zabrać się za montaż paneli. Jeśli planowaliśmy podmurówkę z gotowych elementów, zaczynamy od nałożenia betonowego łącznika na wspornik, następnie, w specjalnie przygotowany kanał, wsuwamy betonową deskę. Analogicznie postępujemy z każdym kolejnym fragmentem murku.
Panele zgrzewane przypinamy do słupków za pomocą obejm (startowych, pośrednich i narożnych), które skręca się za pomocą nakrętek, koniecznie zrywalnych. Uniemożliwiają one demontaż elementów płotu przez osoby niepowołane. Ilość obejm jest uzależniona od wysokości panelu. Systemy łączenia przęseł do wsporników mogą się różnić w zależności od producenta. U niektórych obejmy są zastąpione specjalnymi klipsami, a do ich założenia potrzebne są dedykowane narzędzia, co praktycznie uniemożliwia samodzielny montaż ogrodzenia.
Jakie czynniki mają wpływ na cenę montażu ogrodzenia?
Szacując cenę montażu dowolnego ogrodzenia, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych elementów. Poniżej znajdziesz informację o tym, na co warto zwrócić uwagę.
Montaż z materiałem albo bez?
Jeśli nie masz jeszcze materiału, aby zamontować ogrodzenie nic nie szkodzi. Po wysłuchaniu Twoich potrzeb pomożemy wybrać Ci najlepsze rozwiązanie, które jednocześnie będzie Cię najbardziej satysfakcjonować. To czy kupisz je sam w sklepie czy zrobimy to my zależy od Ciebie. Czas i wysiłek potrzebny na zamontowanie różnych typów ogrodzenia nie jest taki sam. Jeśli wybrałeś montaż ogrodzenia siatkowego, najprawdopodobniej zajmie to mniej czasu niż montaż ogrodzenia klinkierowego.
Jaka jest moja działka?
Jeśli chodzi o samą działkę, czynnikiem mającym wpływ na cenę montażu ogrodzenia jest jej kształt. Warunkuje on ilość dodatkowych materiałów niezbędnych do zamontowania ogrodzenia. Dla przykładu mniej proporcjonalna działka wymaga więcej słupków narożnych, które wraz ze słupkami początkowymi stanowią zazwyczaj połowę całkowitej ceny inwestycji.
Jaki jest teren do ogrodzenia?
Istotne znaczenie przy wycenianiu montażu ogrodzenia ma rzeźba terenu. Płaska powierzchnia jest znacznie bardziej przyjazna a propos montażu niż jej nierówna i pagórkowata koleżanka. Sam montaż ogrodzenia na zróżnicowanym wysokościowo terenie jest trudniejszy i bardziej pracochłonny. Oprócz tego na montaż ma wpływ rodzaj terenu. Ewentualne korzenie czy też kamienie zamiast ziemi utrudniają i wydłużają cały proces.
Często sam montaż ogrodzenia to nie jedyny wydatek związany z nowym ogrodzeniem. W wielu przypadkach chcemy również zamontować bramę lub bramkę, które będą stanowić kompletną całość z samym ogrodzeniem. Takie rozwiązanie ma wpływ na ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do montażu, a więc i na całkowity koszt inwestycji.
Przeznaczenie
Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na cenę ogrodzenia jest jego przeznaczenie. Jeśli Twoje ogrodzenie ma być tylko i wyłącznie tymczasową konstrukcją w jego montażu można wykorzystać niższej jakości komponenty, a z części z nich całkowicie zrezygnować. Tymczasowe ogrodzenie poradzi sobie bez podmurówki, a jego konstrukcja nie musi być sztywna, aby wytrzymać lata, dlatego nie jest konieczny montaż drutu naciągowego.
Mając świadomość tego, że podane ceny są jedynie cenami orientacyjnymi, sprawdź ile potencjalnie kosztuje montaż Twojego ogrodzenia – zadzwoń.