Cynkowanie ogniowe
Cynkowanie ogniowe to proces obróbki, który pozwala na skuteczne zabezpieczenie powierzchni materiału przed korozją, zwiększa jej wytrzymałości oraz znacząco przedłuża żywotność. Usługa ta znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, ze szczególnym wskazaniem na różne dziedziny przemysłu. Proces ten przeprowadzany jest na rozmaitych elementach konstrukcyjnych i budowlanych, a jego realizacją zajmuje się właśnie nasza firma Euromet Ogrodzenia.
Na czym polega cynkowanie ogniowe?
Cynkowanie ogniowe można wykonać przy użyciu wielu technik, pozwalających na uzyskanie bardzo solidnej powłoki ochronnej. Proces ten opiera się na reakcji cynku z metalem, a tym samym skutecznym zabezpieczeniu jego powierzchni przed korozją. Ochrona ta pozostaje efektywna nawet wówczas, gdy struktura powłoki ulegnie przerwaniu. Skuteczność zabezpieczenia jest nieco niższa w przypadku cynkowania elementów, które mają bezpośredni kontakt z wodą o wysokiej temperaturze. W takich warunkach wystąpić może utrata ciągłości powłoki, a tym samym pojawienie się wżerów.
Przygotowanie do pracy
Powierzchnia poddawana temu zabiegowi musi być uprzednio oczyszczona. W zależności od rozmiarów elementu i jego zastosowania sam przebieg procesu wygląda różnie. Do oczyszczenia wykorzystać można np. obróbkę wibrościerną lub strumienio-ścierną. Podczas tych działań usuwamy stare powłoki, ślady korozji i brud. Materiał wymaga też odtłuszczenia oraz wytrawienia, celem wyeliminowania cząsteczek niemetalicznych. W przypadku stali niezbędne jest również topnikowanie, czyli zastosowanie kąpieli wodnej w odpowiednim roztworze. Na koniec powierzchnia musi zostać osuszona.
Proces obróbki
Sam proces cynkowania polega na zanurzeniu elementów w stopionym cynku, poddanym działaniu wysokiej temperatury. W wyniku reakcji powstaje stop z żelazem, którego warstwa pokrywa powierzchnię stalową. Z reguły obrabiany element zanurza się w roztworze tylko na kilka minut, a po ostudzeniu jest on trwale zabezpieczony przed oddziaływaniem wilgoci i pary wodnej. Po zastosowaniu tej metody struktura powłoki cynkowej mocno przylega do elementu. Jej pierwsza warstwa ma grubość ok. 1 mikrometra i zawiera ok. 25 proc. żelaza, a kolejne średnio 10 i 6 proc. Końcowa powłoka zbudowana jest niemal w całości z czystego cynku.
Zastosowanie
Cynkowanie ogniowe znajduje szerokie zastosowanie w zabezpieczaniu powierzchni stalowych przed korozją. Dotyczy to wielu różnych elementów konstrukcji ogrodzeniowych, takich jak panele, profile, słupki czy siatki. Zabezpieczenie ich przy użyciu tej metody niweluje konieczność częstych zabiegów renowacyjnych, a także wymiany poszczególnych komponentów. Wytrzymałość powłoki cynkowej można dodatkowo zwiększyć poprzez malowanie proszkowe, które dodatkowo poprawia walory estetyczne powierzchni. Proces ten wykorzystywany jest również w ochronie elementów instalacji grzewczych i elektrycznych, a także samochodów, rowerów, motocykli oraz innych pojazdów.
Właściwości i zalety powłoki cynkowej
Cynkowanie znacząco przedłuża żywotność elementów poprzez zniwelowanie oddziaływania wilgoci, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowej konserwacji przed korozją. Powierzchnia pokryta powłoką cynkową jest odporna na uderzenia, tarcia, zarysowania oraz inne czynniki mechaniczne. Proces ten pozwala też na wzmocnienie pustych przestrzeni oraz krawędzi elementu, a tym samym jego lepsze uformowanie. Nie bez znaczenia pozostaje widocznie przyjazny stosunek tej metody dla środowiska.
Nasza oferta
Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy Euromet Ogrodzenia, która zajmuje się produkcją różnych elementów konstrukcyjnych poddawanych specjalistycznej obróbce. Cena usługi zawsze ustalana jest przez nas indywidualnie, ze względu na różne czynniki decydujące o kosztach. Dotyczy to przede wszystkim wagi, wielkości oraz ilości elementów poddawanych obróbce. Oferujemy wyjątkowo przystępne ceny cynkowania, zwłaszcza jak na usługę zapewniającą tak wysokiej jakości i trwałe zabezpieczenie.