Malowanie proszkowe
Malowanie proszkowe jest popularnym sposobem pokrywania farbą różnego typu powierzchni. Podczas tego procesu wykorzystywana jest specjalistyczna farba proszkowa, która jest równomiernie rozprowadzana na powierzchni poprzez natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny.
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe to popularna metoda malowania konstrukcji oraz elementów wykonanych z metalu. Często ten sposób malowania nazywa się malowaniem na sucho, ponieważ – w przeciwieństwie do metody tradycyjnej – nie używa się podczas niego wody. Kolejna nazwa używana w odniesieniu do tego procesu to “lakierowanie proszkowe”.
Innowacyjna technologia polega na nanoszeniu farby na metalowe elementy i konstrukcje w formie proszku, posiadającego odpowiednie fizykochemiczne właściwości. Nałożona na metal powłoka podlega następnie utwardzeniu w specjalnym piecu.
Jak przebiega proces?
Proces malowania proszkowego dzieli się na kilka etapów: przygotowanie elementu do malowania, nanoszenie farby oraz jej utwardzanie. Jedynie odpowiednia staranność na każdym z tych etapów gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
Podczas pierwszego etapu elementy metalowe zostają więc odtłuszczone i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, a także lub zabezpieczone przed korozją czy powstawaniem odprysków nierówności na gotowej powierzchni końcowego produktu.
Następny etap to nałożenie farby na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Farba mająca postać proszku nakładana jest metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Element metalowy zostaje uziemiony, a naładowany elektrostatycznie proszek błyskawicznie przyczepia się do jego powierzchni. Podczas malowania mogą być wykorzystywane różne typy farb proszkowych np. poliestrowe, poliestrowo-epoksydowe bądź epoksydowe.
Ostatni etap procesu to utwardzenie farby. W tym celu lakierowany metalowy element pokryty proszkiem umieszcza się w piecu lakierniczym. Temperatura sięga w nim ok. 200 stopni Celsjusza: powłoka ulega stopieniu, a następnie utwardzeniu. Etap utwardzania trwa zwykle ok. 20 minut, w przypadku powłoki o standardowej grubości i właściwościach.
Technologia ta okazuje się niezwykle przydatnym rozwiązaniem stosowanym w wielu branżach, w których wykorzystuje się elementy i konstrukcje metalowe. Metoda ta stosowana jest na szeroką skalę przez producentów mebli metalowych, przęseł ogrodzeniowych, bram, furtek, paneli ogrodzeniowych, balustrad balkonowych i wiele innych.

Co wpływa na cenę malowania proszkowego? Sprawdź dlaczego to się opłaca
Nietrudno zauważyć, że ceny malowania proszkowego są wyższe niż tradycyjnego malowania na mokro. Okazuje się jednak, że w dalszej perspektywie jest zwykle o wiele bardziej ekonomiczne. Przede wszystkim decyduje o tym trwałość powłok nałożonych metodą proszkową. Tradycyjnie malowane elementy w wielu przypadkach po kilku latach wymagają ponownego malowania. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji narażonych na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W przypadku malowania proszkowego zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Co więcej, przy malowaniu proszkowym wystarczająca jest tylko jedna warstwa farby. Jest ona tak gruba jak kilka warstw farby “zwykłej”. Nie musimy też stosować żadnego specjalnego podkładu. Dla wielu osób ważny może się okazać argument, że metoda ta jest ekologiczna. Wszystkie drobinki farby, które podczas malowania nie przyczepią się do metalowego elementu, mogą zostać ponownie wykorzystane; na pewno się nie zmarnują. Nie jest natomiast możliwe wykorzystanie resztek zaschniętej farby po malowaniu tradycyjnym. Warto dodać, że farba proszkowa jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Na etapie malowania nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych rozpuszczalników, a etap utwardzania nie wiąże się z emisją niebezpiecznych substancji.
Świetny efekt estetyczny
Kolejną zaletą tego procesu jest świetny efekt wizualny. Pomalowana w ten sposób powierzchnia przez długi czas pozostaje gładka i błyszcząca, zachowując jednocześnie swój pierwotny odcień. Tymczasem powierzchnie malowane metodą tradycyjną z czasem ulegają matowieniu, stają się popękane i wyblakłe, mogą też się łuszczyć. Podczas samego malowania powstają także nieraz nieestetyczne zacieki oraz pęcherzyki powietrza. Ogromnym plusem jest możliwość skorzystania z bardzo szerokiej gamy kolorów farb proszkowych (wszystkie kolory palety RAL). Możemy też wybrać odpowiedni stopień połysku czy konkretną fakturę, co pozwala na tworzenie indywidualnych, dopasowanych do potrzeb projektów. Malowanie proszkowe to prosty sposób na stworzenie trwałej i estetycznej powłoki na metalowym elemencie czy konstrukcji. Warto zainwestować w to ekonomiczne, ekologiczne i ciekawe wizualnie rozwiązanie.
Koszt
Ceny usługi będą uzależnione od specyfiki malowanej powierzchni. Dla przykładu, średnia cena za malowanie aluminium będzie nieco wyższa niż średnie ceny za elementy stalowe.
Na ostateczny koszt z pewnością wpłynie także stan malowanych elementów. Najtańszym rozwiązaniem okazuje się malowanie stali surowej. Wszystko za sprawą braku konieczności dodatkowego przygotowania i wygładzania powierzchni. Koszt malowania używanych felg, ram czy karoserii będzie już nieco wyższy.