Śrutowanie
Śrutowanie to jeden z wielu sposobów obróbki elementów stalowych. Ten powszechnie stosowany proces wpływa nie tylko na zewnętrzny wygląd metalu, ale również wzmacnia jego strukturę oraz uszlachetnia powierzchnię. W związku z licznymi podobieństwami metoda ta często jest nazywana piaskowaniem, jednak oba procesy różnią się między sobą.
Usługowe śrutowanie stali
Śrutowanie stali to usługa, którą świadczymy dla wielu Klientów z różnych branż. Procesowi temu poddajemy zarówno detale, jak i większe komponenty, przywracając im pierwotne właściwości i przygotowując do dalszej obróbki, np. lakierowania proszkowego. Wykonując tę usługę, jesteśmy w stanie oczyścić dany detal z praktycznie wszystkich zanieczyszczeń – od kurzu i zabrudzeń powierzchniowych, przez wykwity spowodowane korozją, aż po wcześniejsze powłoki lakiernicze. Jednocześnie czyszczenie z użyciem śrutu pozwala nam na wyrównanie powierzchni detalu i zminimalizowanie widoczności wgnieceń lub innych uszkodzeń powodujących wyraźne odkształcenia.
Ceny za usługę zaczynają się od 180 zł netto za roboczogodzinę.
Na czym to polega?
Proces ten polega na oczyszczaniu elementów stalowych za pomocą materiałów posiadających wysokie właściwości ścierne. Strumień ścierniwa wytwarzany jest przy pomocy sprężonego powietrza lub tworzy go siła ośrodkowa turbiny, zwanej czasami kołem rzutowym. Działanie to ma wiele zastosowań, jednak najważniejszym jest oczyszczanie powierzchni stalowych oraz przygotowywanie ich do pokrycia nową powłoką ochronną. Z uwagi na bezpieczeństwo oraz możliwość łatwego odzyskiwania materiału ściernego proces często odbywa się w specjalistycznych kabinach śrutowniczych, nazywanych również komorami. Metoda ta wciąż jest doskonalona pod kątem technologicznym, a także w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa osoby obsługującej proces.
Efekty
Metoda wykorzystywana jest najczęściej do oczyszczania powierzchni metalowych. Nadaje ona im lekkiej chropowatości, która stanowi idealną bazę do dalszego pokrywania powłokami ochronnymi, które charakteryzują się lepszą przyczepnością. Energia ścierniwa pochodząca ze sprężonego powietrza lub koła turbiny uderza z dużą prędkością oraz siłą w obrabiany materiał, co umożliwia usuwanie niechcianych warstw rdzy lub starych powłok lakierniczych i farbiarskich. Metoda ta nie tylko czyści obrabianą powierzchnię, ale również ją wzmacnia.
Wykorzystywane materiały
Do przeprowadzenia śrutowej obróbki metali wykorzystuje się różnorodne materiały ścierne. Specjaliści najchętniej wybierają:
* śrut staliwny,
* korund,
* piasek,
* rozdrobnione szkło,
* garnet.
O wyborze właściwego materiału ściernego decyduje w dużej mierze planowany efekt. Jeśli uzyskane rezultaty nie są zadowalające, warto spróbować innego materiału ściernego, który może przynieść znacznie lepsze efekty pracy. Na efektywność procesu olbrzymi wpływ mają: ciśnienie sprężonego powietrza lub cieczy, kąt strumienia oraz odległość dyszy od obrabianej powierzchni.
Różne metody
Obróbka elementów stalowych przy pomocy śrutu może być prowadzona na sucho lub może być wspomagana poprzez dodanie wody. Użyta w tym procesie woda może pełnić tylko i wyłącznie funkcję ograniczającą pylenie. Może jednak być także podawana w większej ilości i wtedy dodatkowo możemy wykorzystać jej walory myjące. Oczywiście w obu przypadkach należy liczyć się z szybszym utlenianiem elementów metalowych. Prowadzenie procesu metodą na sucho wiąże się ze stosunkowo dużym zapyleniem. W związku z powyższym wykonywanie takich prac jest mocno ograniczone tylko do miejsc, w których jest to konieczne.

Śrutowanie a piaskowanie. Jaka jest różnica?
Jak sama nazwa wskazuje, podstawowa różnica między śrutowaniem a piaskowaniem bierze się z używanego medium obróbczego. Tym pierwszym nazywamy proces, podczas którego używamy śrutu do oczyszczania powierzchni. Proces ten ze względu na możliwość wielokrotnego użycia ścierniwa prowadzony jest najczęściej w urządzeniach śrutowniczych, w których obieg ścierniwa jest zamknięty. Wielokrotne użycie materiału ściernego pozwala zminimalizować koszt obróbki. Niewątpliwą zaletą tego sposobu jest także niski stopień powstającego zapylenia. Źródłem powstającego pyłu jest zasadniczo tylko zabrudzenie, samo ścierniwo wzmaga pylenie w minimalnym stopniu.
Piaskowanie
W procesie piaskowania materiałem ściernym jest piasek kwarcowy. Ze względu na jego właściwości pylące jest ścierniwem, który jest stosowany tylko i wyłącznie w sytuacjach, w których inne metody nie znajdują zastosowania. Terminem piaskowania określa się też potocznie metodę obróbki strumieniowo-ściernej przy użyciu innych ścierniw, takich jak szlaka pomiedziowa, korund, elektrokorund, łupiny orzechów czy mączka kukurydziana. Zastosowanie danego materiału ściernego jest determinowane zadanym efektem. Podobnie, jak w przypadku śrutu koszt niektórych ścierni wymusza pracę w obiegu zamkniętym.
Ze względu na wysoką pylność ścierniw mineralnych proces piaskowania może być wspomagany użyciem wody. Stosując odpowiednie dysze, możemy prowadzić ten proces w osłonie wodnej, ograniczającej pylenie. Możemy także, doprowadzając większą ilość wody, wykorzystać także jej walory myjące.
Jak przebiega śrutowanie konstrukcji stalowych?
Śrutowanie konstrukcji stalowych wykonywane jest przede wszystkim przez profesjonalne firmy, które wyposażone są w komorę do tej metody. To właśnie w tym miejscu odbywa się czyszczenie stali, ale również malowanie natryskowe. Wielkość komory determinuje rozmiary elementów, które mogą zostać poddane procesowi. Co ciekawe, niektóre komory są tak duże, że umożliwiają czyszczenie całych pojazdów samochodowych oraz wagonów.
Przed obróbką elementów stalowych z wykorzystaniem śrutu cała konstrukcja stalowa powinna zostać dokładnie odtłuszczona. Bardzo ważne jest, aby usunąć wszelkie odpryski spawalnicze. Nie wszystkie zanieczyszczenia można usunąć podczas czyszczenia. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze pozbycie się soli i zatłuszczeń z powierzchni materiału roboczego. Po takim dokładnym wstępnym oczyszczeniu można poddać stal śrutowaniu.
Klientów zainteresowanych zleceniem zachęcamy do kontaktu. Nasz zespół odpowie na wszystkie pytania i właściwości dotyczące procesu obróbki komponentów stalowych i pomoże w określeniu dogodnego dla Państwa terminu realizacji zlecenia.