Cięcie plazmą CNC
Cięcie plazmą CNC to metoda obróbki powierzchni metalowych, polegająca na zastosowaniu specjalnego łuku plazmowego. Proces ten zapewnia bardzo wysoką precyzję, a przy tym przebiega szybko i sprawnie. Zastosowanie maszyny CNC pozwala na pełną automatyzację cięcia łukowego, co pozostaje nie bez znaczenia dla powtarzalności uzyskanej obróbki. Rozwiązanie to ogranicza też ingerencję ze strony operatora. Usługi w tym zakresie realizuje nasza firma Euromet Ogrodzenia.
Na czym polega cięcie plazmą CNC?
Cięcie plazmą CNC pozwala na wypalanie elementów o praktycznie dowolnym kształcie. Po umieszczeniu materiału na powierzchni roboczej i wgraniu programu następuje automatyczna obróbka fragmentów blachy. Plazma używana w tym celu ma postać zjonizowanej materii, nazywanej również czwartym stanem skupienia. Pod względem struktury przypomina gaz, jednak różni się od niego wyższą jonizacją cząstek. W praktyce oznacza to, że występuje w niej przewaga cząstek naładowanych dodatnio lub ujemnie. Plazma ta przewodzi prąd elektryczny, a wraz ze wzrostem temperatury jej opór maleje. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiej wartości natężenia przepływającego prądu emitowana jest energia w formie światła i ciepła umożliwiającego wykonanie cięcia.
Rodzaje cięcia
W przypadku zainstalowania systemu plazmowego na stole CNC obróbka odbywa się w sposób w pełni zmechanizowany. Za pomocą plazmy wykonywać można cięcia różnego typu. Podstawowa metoda obróbki polega na zwykłym rozcięciu elementu, począwszy od jego krawędzi. W przypadku metody szablonowej, plazma przebija się przez środek materiału i prowadzona jest wzdłuż szablonu. Technologia ta pozwala również na wykonanie ukosowania, w którym palnik pochylony jest pod kątem, celem uzyskania ukośnej krawędzi przycięcia. Obrabiany w ten sposób materiał można też poddawać żłobieniu, czyli tworzeniu regularnych wyżłobień przy użyciu odpowiednich części eksploatacyjnych.
Zalety
Wykorzystanie cięcia plazmowego wiąże się z wieloma zaletami. Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo dużej prędkości pracy, która nawet kilkukrotnie przekracza tempo cięcia metodą tlenowo- gazową. Poddawany obróbce materiał nie ulega podgrzaniu do wysokiej temperatury, co eliminuje ryzyko uszkodzenia lub zmiany struktury jego powierzchni. Zastosowanie technologii CNC zapewnia całkowitą automatyzację procesu, a także możliwość wysokiej precyzji cięcia zgodnie z szablonem. Istotną zaletą jest możliwość obróbki materiałów w pionie i na skos, z zachowaniem szerokiego zakresu grubości cięcia.


Zastosowanie
Plazma CNC pozwala na wygodną obróbkę praktycznie wszystkich metali topliwych oraz przewodzących prąd elektryczny, takich jak aluminium, stal węglowa czy stal stopowa. Do najczęściej ciętych tą metodą materiałów należy blacha. Plazma przystosowana jest jednocześnie do obróbki elementów z niewielką, jak i dużą grubością cięcia. O przenoszeniu energii decyduje wykorzystywany gaz plazmowy. Metoda ta nie wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni, dlatego może być realizowana na elementach pokrytych farbą, zardzewiałych czy zabrudzonych. Plazma CNC z powodzeniem sprawdza się przy obróbce kształtowników, rur, blach, profili oraz innych komponentów konstrukcyjno-budowlanych.
Nasza oferta
Realizację usługi rozpoczynamy od zaprojektowania elementów w oprogramowaniu CAD. W przypadku dostarczenia plików przez klienta są one weryfikowane pod kątem poprawności. Program sam dopasowuje drogę dyszy, ze szczeliną cięcia dopasowaną do parametrów blachy. Kolejny etap to konfiguracja maszyny, czyli skompletowanie zestawu zbudowanego z dyszy, elektrody i pierścienia. Proces cięcia przeprowadzamy pod nadzorem, aby wymienić dyszę w przypadku jej zużycia pod wpływem długotrwałej pracy. Jeżeli zachodzi taka konieczność, przeprowadzane jest studzenie elementów. Na koniec gotowe komponenty są pakowane i dostarczane.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w atrakcyjnej cenie.